chelmskie podziemia kredowe
4A地址: 暂无
开放时间: 暂无
更多热门城市
景点印象
Несомненно главной достопримечательностью Хелма являются 15-километровые меловые пещеры, ради посещения которых мы и приехали в этот город. Найти вход в подземелья легко – они находятся в самом центре города. Рядом без особого труда можно припарковаться (парковки в центре Хелма бесплатные). Стоимость посещения – 2х12 PLN взрослый и 2х8 PLN льготный билеты, итого 40 PLN. Экскурсия проводится на польском языке (гид предложил также английский). Посещение строго по сеансам (мы попали на первый в 11-00). Продолжительность экскурсии около часа. Как у каждого, уважающего себя исторического объекта, у Хелмских подземелий существует множество легенд. Одна из них посвящена главному хранителю меловых лабиринтов – Белюху, который жил в подземельях. В процессе экскурсии гид приводит посетителей в т.н. «камеру Белюха» и выключает свет. В темноте вдруг появляется привидение. Дети конечно закричали от страха, особенно когда привидение внезапно приблизилось, однако страх был уже не тот. Как сказали дочери: «После аттракциона «Фобия» в «Мирабиландии» нас уже сложно испугать!»
Polecam nie tylko dlatego, że to moje rodzinne strony. Będąc w pobliżu Chełma nie można pominąć tej, chyba najciekawszej w tej części Europy atrakcji. Na pewno tego typu podziemi nie znajdzie się w w innych miastach Lubelszczyzny. Godzinna wycieczka z dobrym przewodnikiem pozwala w skrócie poznać historię tego regionu i miasta, starszego od Lublina i Zamościa, ale interesującą historię powstawania licznych podziemnych korytarzy. To co można zwiedzać, to jedynie niewielka część, przystosowana do bezpiecznego oglądania. Oczywiście, jak każde takie miejsce także i chełmskie podziemia mają swoje legendy i swoich bohaterów. Jednym z nich jest Duch Bieluch, który ukazuje się prawie każdemu zwiedzającemu.Dużą zaletą jest także samo usytuowanie w centrum miasta wejścia i wyjścia z podziemi.
Trasa podziemna bardzo ciekawa i godna polecenia. Dowiedziałam się m.in. jaki związek ma gęsia szyja z podziemiami kredowymi, a później mogłam zjeść gęś w dawnej restauracji Gęsia Szyja (teraz nie wiem dlaczego gęsie sprawki).
Zwiedzanie ok, ale brak miejsca, w którym można by poczekać na wejście na trasę (a czasem czeka się i godzinę lub dłużej) i np. napić się kawy lub czegoś innego. W ogóle w najbliższej okolicy brak jakiejkolwiek kawiarni czy restauracji. Np. w Rzeszowie w miejscu gdzie są kasy znajduje się także kawiarnia i dość sporo miejsc siedzących, aby poczekać na wejście na trasę do zwiedzania podziemi.
Interesująca wycieczka z przewodnikiem po kredowych podziemiach pod centrum miasta - przedstawia historię powstania korytarzy i utworzenia trasy podziemnej oraz tamtejsze znaleziska takie jak broń, narzędzia czy monety. Dodatkową atrakcją (szczególnie dla dzieci) jest spotkanie z Duchem Bieluchem. W podziemiach są tablice z nazwami ulic pod którymi przechodzimy - można później odnaleźć je podczas spaceru po mieście. W miesiącach letnich warto pamiętać, że stale panuje tam temperatura poniżej 10 stopni. Ogólnie warto uważać, żeby nie opierać się za bardzo o ściany :-) Aktualnie normalny bilet kosztuje 12 zł.
Bardzo ciekawe miejsce na turystycznej mapie Chełma. Zabytkowa kopalnia kredy mieści się przy ulicy Lubelskiej (centrum miasta), co powoduje że spokojnie można blisko zaparkować, coś zjeść i przespacerować się po chełmskim deptaku. Bilet do podziemi dla osoby dorosłej kosztuje około 10 złotych, zwiedzanie odbywa się o określonych godzinach z przewodnikiem, który bardzo dobrze informuje o historii tego miejsca. Grupy nie są zbyt duże, zwiedzanie jest miłe i komfortowe. Całość zajmuje około 50 minut, ciekawostką jest fakt, że zwiedzanie można zakończyć w jednej z miejskich restauracji (Gęsie sprawki- obecnie tuż po kuchennych rewolucjach Magdy Gessler).W podziemiach panuje temperatura około 7-8 stopni Celsjusza więc w upalny dzień trzeba mieć to na uwadze. Polecam nie tylko w sezonie letnim, w zimie jest również ciekawie, a ludzi zwiedzających jeszcze mniej.
Moim zdaniem najlepsza atrakcja turystyczna w Chełmie. Przewodnik bardzo ciekawie opowiada historię Chełma i samej kopalni. Zwiedzanie trwa około godziny ale nie odczuwa się tego. Pod ziemią jest zimno,więc lepiej ciepło się ubrać w jakieś gorsze ciuchy bo ściany bo ściany brudzą kredą. Bardzo polecam!
W Chełmie Lubelskim kredę wydobywano wiele wieków. Teraz by przybliżyć tę wielowiekowątradycję stworzono, Kredowe podziemia jako trasę turystyczną. Zwiedzać można tylko z przewodnikiemtrasa nie jest długa. w podziemiach jest zimno stąd nawet w upalny dzień należy zabrać coś cieple-jszego. Wydobywanie kredy powodowało często osunięcia się ziemi nawet w samym centrum miasta. Obowiązkowe jest też w czasie zwiedzania jest spotkanie z duchem Bieluchem. Trasa biegnie pod innymi zabytkami Chełma- kościołem rozesłania apostołów i Starym Miastem